Sreda u DKSG

Onlajn program Doma kulture Studentski grad za sredu 26. avgust

Predlog LIKOVNE REDAKCIJE Doma Kulture Studentski grad je virtuelni obilazak Rajks muzeja putem preporučenog linka na našim društvenim mrežama.

0

ONLAJN PROGRAM DKSG (FACEBOOK INSTAGRAM IGTV)

Sreda, 26. avgust u 20h
Likovna redakcija

Predlog LIKOVNE REDAKCIJE Doma Kulture Studentski grad je virtuelni obilazak Rajks muzeja putem preporučenog linka na našim društvenim mrežama.

RAJKS MUZEJ U AMSTERDAMU

Rajks muzej u Amsteradmu je čuveni nacionalni muzej Holandije sa umetničko-istorijskim zbirkama čiji najveći deo čini holandsko slikarstvo 17.veka. Muzej je osnovan 1800. godine u Hagu, kao Nacionalna
umetnička galerija. Kako se broj eksponata brzo umnožavao, muzej je 1808. godine, po nalogu Luja Napoleona, brata Napoleona Bonaparte, premešten u Kraljevsku palatu u Amsterdamu.

Godine 1885. zbirke su konačno smeštene u novoizgrađeno monumentalno zdanje koje je projektovao arhitekta Peter Jozef Hubert Kajpers (Petrus Josephus Hubertus Cuypers) u stilu holandske neo-renesanse. Nakon desetogodišnje kompletne obnove muzeja, započete 2003.godine, zgrada je svečano otvorena za posetioce 13.aprila 2013.godine.

Rajks muzej poseduje oko 400 remek-dela velikih holandskih slikara, poput Rembranta, Halsa, Vermera i mnogih drugih. Tu su i čuvene holandske mrtve prirode, zatim veliki broj portreta i pejzaža kao i dela sa motivima iz svakodnevnog života, religijskim sadržajma i alegorijama.U muzeju su takođe izloženi primerci antičke grnčarije i srebra grada Delfta, a ono što je posebno zanimljivo za najmlađe posetioce muzeja jesu dve interesantno nameštene kuće za lutke iz 17.veka u kojima su svi predmeti i ukrasi postavljeni identično kao nekada, samo u vidu minijatura.

O značaju Rajks muzeja svedoče ne samo njegove brojne izložbe, publikacije i bogate zbirke koje broje preko milion eksponata, već i otvorenost ove kulturne ustanove koja se ogleda u nastojanju da se prevaziđu granice u izučavanju umetnosti kao i u ogromnoj  podršci opstanku modernog umetničkog izraza.

Komentari
Ucitavanje...

Ovaj sajt koristi kolačiće da bi unapredio doživljaj. Predpostavljamo da je ovo u redu za Vas, ali se možete odjaviti ukoliko želite. Prihvatam Pročitaj više

Politika Privatnosti